Thermal, lustr, René Roubíček, 1976 https://www.earch.cz
Mezinárodní filmový festival ve Varech mám ráda hned z několika důvodů. Není to jenom o filmech. Není to jen o celebritách a večírcích. Dokonce to nemusí být ani o oplatkách, balonkách, cukrové vatě, stáncích s fotokoutky a výtelech na vyhlídky, rozhledny a další lázeňské pamětihodnosti ( letos tu bylo i spousta programu pro děti).
Může to být prostě jen o té celkové prázdninové a bezstarostné atmosféře, kterou to všechno dohromady vytváří, o setkávání s přáteli… pro mě je to i místo, kde každý rok vidím pohromadě palmy, lehátko, cizince, suvenýry, slanou vodu a zmrzlinu a nemusím kvůli tomu k moři 🙂
Letos jsme si taky našli (kromě těch filmů a oplatek) to své, nachomýtli jsme se na velmi příjemnou událost. Komentovanou prohlídku Thermalu s Adamem Gebrianem a vnuky architektů Thermalu, manželů Machoninových!
Dělají jednu záslužnou věc. Snaží se ukázat lidem, že ta hnusná budova ( co pomalu, ale jistě chátrá a potřebovala by opravit) možná není tak úplně hnusná… ale že tak, jak je navržena, respektuje prostředí, promenádu a má svoje kvality. A hlavně – že si zaslouží víc než plastová okna, papundeklové obklady a soukromou východní klientelu.
Schválně, až někdy pojedete do Karlových Varů a Thermal zrovna nebude zářit pod reflektory, plakáty a červeným kobercem, bude tam stát sám. Ošklivý, ošuntělý, smutný, chátrající…
Rostislav Švácha, historik umění, o Thermalu jednou v lidovkách řekl: “Víte, oni nechali zbourat kvůli hotelu celou secesní čtvrť, Mattonniho vilu, školu.. ale to se tak v šedesátých letech dělalo po celém světě. V Británii, v celé Evropě… Byla to doba buldozerového urbanismu. Architektury 19. století si nikdo nevážil”.
Měli bychom si my víc vážit brutalismu? Můžeme si ho vůbec vážit, když je spojen s tak nedávnou (a nelibou) minulostí? Líbivý styl to není. Ale i nelíbivá architektura, stejně jako jakákoli jiná, má svoje dobré i špatné architekty, svoje hrozné i skvělé realizace a tahle karlovarská patří podle mě k těm nejlepším, co u nás v tomhle stylu vzniklo.
Jestli bych chtěla, aby některá ze staveb tohoto stylu důstojně přežila a dočkala se hezké rekonstrukce, tak je to právě hotel Thermal…
Co se s ním stane?
Marie a Honza, vnuci manželů Machoninových, založili iniciativu respektmadam.cz, jehož cílem je dosáhnout důstojné rekonstrukce Thermalu, tak, jak si stavba této architektonické hodnoty zaslouží a potřebuje a nerozprodávat ji z profitabilních důvodů po kouskách.
na instagramu můžete sledovat #ripthermal a @respektmadam
Top 5 zajímavostí
- Celý komplex byl od začátku zamýšlen a navržen přímo pro Mezinárodní filmový festival
- bazén měl mezi 28-29°C a byl napájen termální vodou z pramene.
- manželé Machoninovi se inspirovali díly Le Corbusiera a soudobým britským brutalismem
- budova nabízí mnoho teras, zcela prosklených či volných prostor a také odlehčujících prvků, které bylo architektonicky skutečně náročné zpracovat – např. Velký sál – válec, dotýkající se zvenku země pouze na jedné konzoli, bazén vysoko na kopci nezasahuje do prostoru, naopak se stává dokonalou součástí krajiny a umožňuje překrásné výhledy.
- výstavba trvala od r. 1967 do roku 1977. Zdržení bylo kvůli zjištění průsaků podzemní vody. Deset let a dvě politické situace jsou na to, aby stavba zůstala stylově čistá, sakra dlouho. Ale povedlo se.
jo, a kdybyste se chtěli podívat na záznam prohlídky, tak ZDE 🙂