Krásné svátky všem! Kdo by měl chuť si letos obarvit vajíčka přírodní cestou, napsala a nafotila jsem svoji zkušenost s přírodním barvením vajec…
Jak dostat z bílých vajec pryč růžový číselný kód…
- setřít neředěným octem
- vejce je nutné před barvením důkladně omýt a odmastit
Aby se vyfouknutá vejce ponořila na dno barvící lázně…
- Netřeba složitě zatěžkávat. Stačí ponořit do vody a počkat, až odejdou z dírek bubliny a vajíčko klesne.
Barvení
- do kastrůlku vložíme barvící potravinu (množství vám nepovím, odhadovala jsem, ale od všeho byly minimálně 4 vrchovaté polévkové lžíce na malý kastrůlek a dvě vajíčka). Zalijeme vodou, přidáme dvě lžíce octa a přivedeme k varu. Vaříme – barvíme minimálně 25 minut. Některé barvy získáme lépe povařením (zelí, kurkuma, borůvky, cibule), jiné vyniknou lépe raději ponořením do vychladlého svařeného nálevu, tj. barvením za studena (červená řepa). Na všech fotkách zde jsou všechna vajíčka ve stavu po vyndání a osušení po 25 minutách varu (pokud není napsáno jinak). Přírodní barvy jsou náchylnější k oděru, takže ihned po vyndání nedrhneme, jen opatrně osušíme v papírovém ubrousku.
Obarvená vajíčka necháme dobře uschnout a poté leštíme vepřovým sádlem.
Modrofialová
- Takto vajíčka obarví po 25 min. varu borůvky. Naše české fungují lépe než ty velké kupované. V kastrůlku jsem je ještě pomačkala, čímž na vajíčku vzniklo překrásné mramorování. Světlejší odstín jsem docílila důkladnějším oplachem a setřením svrchní obarvené vrstvy. Máčením přes noc dostaneme ještě tmavší odstín
Světle modrá
- krásně světle modrou získáme povařením v lázni z červeného zelí. Barví trochu pomaleji, odstín je ale krásný. Červené zelí reaguje na pH, takže se přilitím octa čí přisypáním sody dá docílit různých odstínů. Toto vajíčko je vařené v lázni s octem.
Žlutá
- Povaříme v lázni s kurkumou. Jako u všech přírodně barvených vajíček musíme dávat pozor a nesedřít svrchní vrstvu, vajíčko by pak nebylo tak zářivě žluté.
Růžová/červená
- červená řepa. Všude se o ní píše, všichni ji doporučují, ale ve skutečnosti se červeného odstínu nedočkáte ani kdybyste máchali vajíčka dva dny. Zato bude červené všechno okolo. Doporučuji NEVAŘIT, jinak vám vznikne hnědý odstín (vlevo), který po důkladném setření svrchní vrstvy bude mít narůžovělý, ale téměř bílý nádech. Hezkou růžovou (uprostřed) docílíte studeným mácháním v odvaru. tahle růžová se máchala asi dvě hodiny. Ohledně červené jsem dost skeptická i k červenému vínu. Odložím si sem ale jeden tip, který letos už nestihnu vyzkoušet, ale třeba příště – tradiční barvířskou rostlinou je Mořena barvířská, dělaly se z ní vodovky atd, obsahuje alizarin.V obchodě s bylinkami mají kořen. V kombinaci s kamencem by měla vajíčko či cokoli obarvit krásně červenou barvou. Pokud někde na internetu objevíte krásně červené vajíčko obarvené v červené řepě, je to s největší pravděpodobností photoshop…
Zelená
- Na fotce je vajíčko barvené varem se špenátem, který se také často doporučuje. Sytější zelenou (a to o dost!) docílíme postupným obarvením kurkuma + červené zelí. Tam je to tutovka 🙂
Hnědá
- cibulové slupky jsou klasika. Ze všech technik tahle byla suverénně nejúčinnější. Barví, řekla bych, i lépe než průmyslové barvy. Barva je rovnoměrná, jako jediná nemá povlak a drží!
Máte také zkušenosti s přírodním barvením vajíček?
Nebo radši preferujte pohodlnější průmyslové?
Zdobíte? A jaká je vaše nejoblíbenější technika?
🙂
Užijte si krásné Velikonoce !!!
Liby
My jsme včera barvily se sestrou řepou, červeným zelím a čajem (černým a ženšenovým). Z řepy mám stejné dojmy jako ty, takže tu si příště odpustím, červené zelí nám chytlo na krásný sytě modrý odstín, z toho jsem byla nadšená, a čaj se také projevil jako velmi silné a kvalitní barvivo srovnatelné s cibulovými slupkami. Příště zkusíme i kurkumu.
To je super slyset taky zpravy od jinych barviru… ze zeli mam stejne nadseny pocit. Ta modra je prekrasna. A libi se mi i ta fialova boruvkova. Kirkuma je taky vyborna, barva a zarivost te zlute na fotce zcela odpovida realite 🙂 A tu cervenou, s repou koncim, nicmene peisti rok zkusim tu morenu barvirskou a napisu, jak to dopadlo 🙂 L.
Borůvka a cibule jsou nejhezčí 🙂 já barvení zas tak moc neprožívám, děláme to jen proto, že je to tak nějak tradice 🙂 často třeba ani nebarvím a jen na ně navléknu ty smršťovací košilky. Tolik času, abych je barvila přírodně bych u toho asi trávit nechtěla 😉
Chápu, pro kazdeho tohle neni… ale ja mam zdobeni kraslic rada, zdobim i voskem a je to pro me pri tech Velikonocich takovy relax od kresleni, nad kterym clovek musi premyslet. A protoze plest ani hackovat neumim, tak tady proste vezmu vajicko, rozpustim vosk a zdobim a zdobim… 😀
To je zajímavé. Já znám jenom barvení cibulí a takové ty plastové obaly, co se prodávají v drogerii mi přijdou hrozné 🙂
To vypadá krásně, vlastně se mi to líbí víc jak ty klasicky přezdobený vajíčka 😀